Lajme
VR

GJUHA SEKRETE E takëmeve

Shprehni se sa shumë ju pëlqen vakti me takëmet tuaja! Të mësosh të rregullosh siç duhet thikën dhe pirunin gjatë ngrënies ka përfitime. Duke pasur një teknikë adekuate të takëmeve, mund t'i dërgoni një mesazh hostit dhe serverëve tuaj pa thënë asnjë fjalë. Plus, ajo përcjell klas dhe respekt për njerëzit që ju shërbejnë.

 

Tregoni etikën tuaj të ngrënies në festimin e darkës ose darkën tuaj të ardhshme të biznesit.

 

Mësimi i gjuhës së takëmeve

Herën tjetër që të jeni në një restorant apo darkë, befasoni familjen, miqtë dhe kolegët tuaj duke ndjekur këto këshilla.

 

nuk kam mbaruar

Nëse jeni duke folur, por nuk keni mbaruar së ngrëni vaktin tuaj, vendoseni thikën dhe pirunin në pjatën tuaj në një V me kokë poshtë me majat e enëve të gjera nga njëra-tjetra.përfundova

Vendoseni thikën dhe pirunin tuaj së bashku në qendër të pjatës, duke treguar orën dymbëdhjetë. Kjo do të tregojë se nuk keni mbaruar.Unë jam gati për vaktin tim të radhës

Për një vakt me disa kurse, ka një tjetër të dhënë vizuale se si t'i vendosni enët tuaja. Vendoseni thikën dhe pirunin tuaj në një kryq në pjatë, me pirunin drejt vertikal dhe thikën drejt horizontale.Vakti ishte i shkëlqyer

Nëse ju ka pëlqyer vërtet vakti dhe dëshironi të tregoni serverin tuaj, vendoseni thikën dhe pirunin tuaj horizontalisht përgjatë pjatës me tehun dhe rrathët e drejtuar djathtas. Kjo do të tregojë gjithashtu se keni mbaruar.Nuk e shijova vaktin

Së fundmi, etiketa e duhur për të treguar se nuk ju pëlqeu vakti është të vendosni tehun e thikës tuaj nëpër rrathët e pirunit në një V. Kjo e dhënë vizuale është shumë e ngjashme me "Nuk kam mbaruar". Mos u ngatërroni me këto të dyja.Këto janë jo-jo-të e mëdha në etiketën e takëmeve

Tani që sapo mësuat këtë gjuhë sekrete të dobishme, është koha për të thënë një JO-JO të madhe! për sa vijon:

Asnjëherë mos kryqëzoni thikën dhe pirunin tuaj

Ju lutemi, mos e kryqëzoni thikën dhe pirunin në një X në pjatën tuaj. Ajo krijon një shqetësim për serverin tuaj kur ata po marrin pjatën tuaj.Asnjë lëpirje

Ne e dimë që dëshironi t'i tregoni mikpritësit tuaj se sa shumë ju pëlqen vakti, por tani e tutje, le të qëndrojmë në vendosjen e thikës dhe pirunit tuaj horizontalisht përgjatë pjatës me tehun dhe rrathët e drejtuar djathtas.

Pa pirun dhe thikë fluturuese

Jemi rritur! Pra, mos luani me pirunin dhe thikën tuaj ose mos i përdorni për t'i drejtuar njerëzit e tjerë.

Ne nuk duam që ju të lëndoheni!

 

Shpresojmë që të kënaqeni me leximin e këtij artikulli po aq sa ne kënaqemi duke e shkruar atë. Le të tregojmë se çfarë mësoni në ngjarjen tuaj të ardhshme!Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip