VR

КАКО ДА ПОСТАВИТЕ ТАБЕЛА ЗА ВЕЧЕРА ЗА СЕКОЈА ПРИЛИКА

Како правилно да поставите маса за вечера? 


Кога станува збор за организирање одлична вечера, постојат неколку начини на кои можете да ги импресионирате вашите гости покрај апетитниот оброк што го послужувате. Еден начин да го направите тоа е со правилно поставување на трпезариската маса. Прикажувањето на правилен бонтон за трпезариската маса покажува на вашите гости колку се грижите. додава возбуда за оброкот во кој ќе уживаат. 

Поставувањето маса за вечера може да биде незгодна задача. Дозволете им на Infull водичите од списанието Real Simple, па решивме да го споделиме со вас.

 

★ За основна табела 1. Поставете ја подлогата на масата.

2. Ставете ја чинијата за вечера во средината на подлогата.

3. Ставете ја салфетката лево од чинијата.

4. Ставете ја вилушката на салфетката.

5. Десно од чинијата, поставете го ножот најблиску до плочата, ножот насочен кон внатре. Ставете ја лажицата десно од ножот. (Забелешка: дното на приборот и чинијата треба да бидат на ниво.)

6. Ставете ја водената чаша малку над чинијата, помеѓу чинијата и приборот, околу 13 часот. би бил на лице од часовникот.

 

★ Поставете случајна маса 1. Поставете ја подлогата на масата.

2. Ставете ја чинијата за вечера во средината на подлогата. Ставете ја чинијата за салата врз чинијата за вечера.

3. Ако јадете супа, ставете го садот за супа над чинијата за салата.

4. Ставете салфетка лево од поставката.

5. Лево од чинијата, ставете ја вилушката за вечера на салфетката.

6. Десно од чинијата, ставете го ножот за вечера и лажицата за супа, од лево кон десно.

7. Ставете ја чашата за вода директно над ножот. Десно од чашата за вода, ставете ја чашата за вино.

 

★ Поставете формална маса 1. Поставете пеглана покривка за маса на масата.

2. Поставете полнач на секое седиште.

3. Во центарот на полначот, ставете сад за супа.

4. Ставете ја плочата за леб горе лево од полначот (помеѓу 22 и 23 часот на часовникот).

5. Поставете салфетка лево од полначот.

6. Лево од полначот ставете ја вилушката за салата однадвор, а вилушката за вечера внатре. Можете да ги ставите вилушките на салфетката или за попространи поставки, директно на чаршавот помеѓу салфетката и полначот.

7. Десно од полначот, поставете го ножот најблиску до полначот (ножот свртен кон полначот), а потоа лажицата за супа. Забелешка: Сите вертикални садови (вилушка за салата, вилушка за вечера, нож и лажица за супа) треба да бидат рамномерно распоредени, околу половина инч подалеку еден од друг, а дното на секој прибор треба да биде усогласено со дното на полначот.

8. Поставете нож за путер хоризонтално, ножот свртен навнатре на врвот на чинијата за леб со рачката насочена надесно. (Забелешка: Во сите поставки за места, сечилото ќе биде свртено навнатре кон плочата.)

9. Директно над полначот, ставете лажица за десерт (лажичка) со рачката насочена надесно.

10. Директно над ножот ставете чаша за вода. Десно од чашата за вода и околу три четвртини од инч надолу, ставете ја чашата за бело вино. Чашата за црвено вино оди десно од - и малку над - чашата за бело вино. (Забелешка: бидејќи луѓето традиционално пијат повеќе вода отколку вино за време на вечерата, водата се чува поблиску до ресторанот.)

11. Ако користите индивидуални шекери за сол и бибер за секој гостин, ставете ги над лажицата за десерт. Во спротивно, поставете ги во близина на центарот на масата или, ако користите долга, правоаголна маса, ставете ги на средината на секој крај.

12. Ако користите картичка за место, поставете ја над лажицата за десерт.

 

Се надеваме дека уживавте во читањето на овој водич, па ќе бидете подготвени следниот пат кога ќе приредите празнична вечера.


 


Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English English العربية العربية Deutsch Deutsch Español Español français français italiano italiano 日本語 日本語 한국어 한국어 Português Português русский русский 简体中文 简体中文 繁體中文 繁體中文 Afrikaans Afrikaans አማርኛ አማርኛ Azərbaycan Azərbaycan Беларуская Беларуская български български বাংলা বাংলা Bosanski Bosanski Català Català Sugbuanon Sugbuanon Corsu Corsu čeština čeština Cymraeg Cymraeg dansk dansk Ελληνικά Ελληνικά Esperanto Esperanto Eesti Eesti Euskara Euskara فارسی فارسی Suomi Suomi Frysk Frysk Gaeilgenah Gaeilgenah Gàidhlig Gàidhlig Galego Galego ગુજરાતી ગુજરાતી Hausa Hausa Ōlelo Hawaiʻi Ōlelo Hawaiʻi हिन्दी हिन्दी Hmong Hmong Hrvatski Hrvatski Kreyòl ayisyen Kreyòl ayisyen Magyar Magyar հայերեն հայերեն bahasa Indonesia bahasa Indonesia Igbo Igbo Íslenska Íslenska עִברִית עִברִית Basa Jawa Basa Jawa ქართველი ქართველი Қазақ Тілі Қазақ Тілі ខ្មែរ ខ្មែរ ಕನ್ನಡ ಕನ್ನಡ Kurdî (Kurmancî) Kurdî (Kurmancî) Кыргызча Кыргызча Latin Latin Lëtzebuergesch Lëtzebuergesch ລາວ ລາວ lietuvių lietuvių latviešu valoda‎ latviešu valoda‎ Malagasy Malagasy Maori Maori Македонски Македонски മലയാളം മലയാളം Монгол Монгол मराठी मराठी Bahasa Melayu Bahasa Melayu Maltese Maltese ဗမာ ဗမာ नेपाली नेपाली Nederlands Nederlands norsk norsk Chicheŵa Chicheŵa ਪੰਜਾਬੀ ਪੰਜਾਬੀ Polski Polski پښتو پښتو Română Română سنڌي سنڌي සිංහල සිංහල Slovenčina Slovenčina Slovenščina Slovenščina Faasamoa Faasamoa Shona Shona Af Soomaali Af Soomaali Shqip Shqip Српски Српски Sesotho Sesotho Sundanese Sundanese svenska svenska Kiswahili Kiswahili தமிழ் தமிழ் తెలుగు తెలుగు Точики Точики ภาษาไทย ภาษาไทย Pilipino Pilipino Türkçe Türkçe Українська Українська اردو اردو O'zbek O'zbek Tiếng Việt Tiếng Việt Xhosa Xhosa יידיש יידיש èdè Yorùbá èdè Yorùbá Zulu Zulu
Тековен јазик:Македонски