VR

ТАЈНИОТ ЈАЗИК НА ПРИБОР

Изразете колку уживате во оброкот со вашиот прибор за јадење! Учењето правилно да ги распоредите ножот и вилушката додека јадете има придобивки. Имајќи соодветна техника за прибор за јадење, можете да испратите порака до вашиот домаќин и серверите без да кажете никаков збор. Плус, пренесува класа и почит кон луѓето кои ви служат.

 

Покажете го вашиот бонтон за јадење на следната прослава на вечера или деловна вечера.

 

Учење на јазикот на приборот за јадење

Следниот пат кога ќе бидете во ресторан или вечера, изненадете го вашето семејство, пријателите и колегите следејќи ги овие совети.

 

не сум готов

Ако зборувате, но не сте завршиле со оброкот, ставете ги ножот и вилушката на чинијата наопаку V со врвовите на приборот свртени еден кон друг.завршив

Ставете го ножот и вилушката заедно во центарот на чинијата, покажувајќи на дванаесет часот. Ова ќе покаже дека не сте завршиле.Подготвен сум за мојот следен оброк

За оброк со неколку јадења, постои уште еден визуелен поим за тоа како да го поставите вашиот прибор. Ставете ги ножот и вилушката во крст на чинијата, со вилушка насочена вертикално, а ножот хоризонтално.Оброкот беше одличен

Ако навистина ви се допадна оброкот и сакате да го покажете вашиот сервер, поставете ги ножот и виљушката хоризонтално преку чинијата со сечилото и штиците насочени десно. Ова исто така ќе покаже дека сте завршиле.Не уживав во оброкот

И на крај, правилниот бонтон за да покажете дека не ви се допаднал оброкот е да го ставите сечилото на вашиот нож низ врвките на вилушката во V. Овој визуелен поим е многу сличен на „Не сум завршил“. Не се мешајте со овие две.Ова се големите не-не во бонтонот при прибор за јадење

Сега кога штотуку го научивте овој корисен таен јазик, време е да кажете големо НЕ-НЕ! на следново:

Никогаш не ги вкрстувајте ножот и вилушката

Ве молиме, не прекрстувајте ги ножот и вилушката во X на вашата чинија. Тоа создава непријатности за вашиот сервер кога ќе ви ја подигне чинијата.Без лижење

Знаеме дека сакате да му кажете на вашиот домаќин колку ви се допаѓа оброкот, но отсега па натаму, ајде да се задржиме да ги ставате ножот и вилушката хоризонтално преку чинијата со сечилото и штиците насочени десно.

Без летечка вилушка и нож

Ние сме пораснати! Затоа, не си играјте со виљушката и ножот или не користете ги за да покажувате кон други луѓе.

Не сакаме да се повредиш!

 

Се надеваме дека ќе уживате во читањето на оваа статија исто како што ние уживаме да ја пишуваме. Ајде да покажеме што учиш на следниот настан!Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски